Preskočiť na obsah Preskočiť na hlavnú navigáciu Preskočiť na pätičku

Jazierko a bludný kameň

Ak chcete vidieť jediné jazierko v devičianskych horách, najväčší bludný kameň, ktorý k nám dotlačil ľadovec v dobe glacealnej, vyberte sa na kopec Ferianc (540 m n. m.), ktorý je juhozápadne od Breziny – nad vojenskou strelnicou. Trasa má asi 11 – 13 km. Z obce Devičany sa vyberte po asfaltke smerom na Žuhráčku. Keď prídete na Hájsku lúku odbočte do ľava o deväťdesiat stupňov a po lesnej ceste krajom lúky a potom už len lesom stúpajte asi 1300 – 1500m. Keď uvidíte, že cesta začne klesať, zabočte opäť o deväťdesiat stupňov doľava a cez les vystúpte na vrchol Feriancu. Začiatkom minulého storočia dal rytier Scholler vybudovať na Ferianci drevený altánok o rozmeroch asi 3,5 x 2,5 m, ktorý mal dlážku a šindľovú strechu, aby si tu mohli poľovníci oddýchnuť, podebatovať a zajesť si. V roku 1953 cez prázdniny ako deti sme tu strávili tri dni a dve noci sme v altánku spali, keď sme si ho predtým obtočili stenovým papierom, aby nám tam nefúkalo. Na tretí deň nás odtiaľ odkúril horár, lebo sa bál, že mu podpálime les. Pamätám sa, že sa nám tam spalo výborne. Neskôr šindeľ na altánku prehnil a štátne lesy ho nahradili eternitovými tablami, ktoré boli oveľa ťažšie ako šindel a tak v roku 1998 pri výchrici vetchá konštrukcia altánku nevydržala nápory vetra, všetko sa zosypalo na kopu a tak je to dodnes.
Z Feriancu sa vyberte severovýchodne smerom na Brezinu o 16 m vyššiu ako je Ferianc. Asi 150 – 200 m od vrcholu Ferianca v sedle medzi brezinou je spomínané jazierko. Zrejme ho dal vykopať Scholler, aby sa mala zver kde napájať a aby ju vtedajší grófi mali kde strieľať. Štátne lesy jazierko vyčistili a prehĺbili, a tak slúži svojmu účelu dodnes. Voda je v ňom celý rok. Potom vystúpte na Brezinu, ktorá má na vrchole náhornú rovinu, a tak je ťažké určiť najvyšší bod hory. V treťohorách bola Brezina zrejme činnou sopkou, bola oveľa vyššia a pri výbuchu prišla o vrchol. Po Brezine poputujete smerom k dedine až prídete k polomu, kde na ploche asi 1,5 ha nie je ani jeden strom. Prejdite cez polom a ešte asi 50 m cez les a pustite sa rovno dolu do Kyslej doliny. Po sto metroch natrafíte na spomínaný bludný balvan, dotlačený sem ľadovcom v dobe ľadovej. Balvan je veľký asi ako veľká izba a čiastočne je zaborený do zeme. Podobné balvany sú aj vo svahu pod vrcholom Ferianca smerom na Gondovo. 
Odfotografujte sa a spustite sa do Kyslej doliny, vedľa vinice na Čechách na asfaltku a popod vinice do dediny. Alebo vystúpte od balvana opäť na Brezinu a hrebeňom sa vrátite na Bukovec a do obce.

Daniel Kyseľ

Návrat na vrch stránky
Translate »